Kada ir kiek kavos gerti sveika?
Kasdien pasaulyje išgeriama apie 2,25 mlrd. puodelių kavos. Galbūt ir jūs geriate kavą, bet ar viską apie ją žinote? Koks kofeino kiekis žmogui yra sveikas? Kuo kava naudinga? Kada geriausia ją gerti? „Nestlé Professional“ kavos ekspertai apžvelgia svarbius mokslinius tyrimus ir dalijasi informacija, kurią verta žinoti kiekvienam kavos mėgėjui.
Kavos mėgėjai rečiau miršta nuo kepenų vėžio ir kitų ligų
Pasirodo, sveikos mitybos šalininkai kartais perlenkia lazdą atsisakydami daugybės skanių dalykų, pavyzdžiui, kavos. Tyrimai rodo, kad kavos mėgėjai rečiau miršta dėl kepenų vėžio, širdies, kraujotakos ligų ar infarkto, taip pat rečiau serga cukriniu diabetu.
Daugiau kaip 2 milijonai žmonių dalyvavo Edinburgo ir Sautamptono universitetų rengtame tyrime, kuris atskleidė, kad 1 kavos puodelį per dieną išgeriantys žmonės 20 proc. sumažina riziką sirgti kepenų vėžiu (konkrečiau – hepatoceliuliniu vėžiu), išgeriantiesiems du puodelius per dieną rizika sumažėja 35 proc., o išgeriantys 5 puodelius, riziką sumažindavo perpus.
Kito tyrimo eigoje 16 metų buvo stebima daugiau kaip 450 tūkst. žmonių iš 10 Europos šalių. Paaiškėjo, kad 3 ar daugiau puodelių kavos per dieną išgeriančių vyrų mirtingumas mažesnis 18 proc., o moterų 8 proc., lyginant su tiriamaisiais, kurie kavą vartoja rečiau arba išvis jos negeria.
Kas lemia kavos mėgėjų atsparumą ligoms
Tai kur ta kavos paslaptis, lemianti geresnę sveikatą? Pasirodo, šis klausimas ramybės neduoda ir mokslininkams.
Nors ryšys tarp kavos vartojimo ir geresnės sveikatos akivaizdus, nėra patvirtinta, kurios kavos savybės konkrečiai ir kokiu būdu daro minėtą poveikį organizmui. Neatmetama ir versija, kad nuopelnus reikėtų priskirti kitiems įpročiams, kurie yra būdingi kavos mėgėjams. Tad kavos gėrimo, jos sudedamųjų dalių poveikis organizmui ir toliau tiriamas.
Kiek galima išgerti kavos per dieną
Remiantis minėtais tyrimais, išgeriant 3 puodelius kavos per dieną sumažėja rizika sirgti kepenų vėžiu, cukriniu diabetu. Bet kai kam tokia dozė bus per didelė ir kenksminga. Kofeino poveikis didina kraujospūdį, gali kelti nervingumą, trikdyti miegą. Todėl jaučiantiesiems panašius simptomus geriau kavos gerti mažiau.
Įprasta skaičiuoti, kad standartinis kofeino kiekis kavos puodelyje (maždaug 250 ml) yra apie 120 mg. Mažame espreso kavos (30 ml) puodelyje yra apie 50 – 75 mg kofeino.
Nėštumo metu kavos atsisakyti nereikia
Nėščiosios dažnai išvis atsisako kavos, nors to daryti nėra būtina. Mokslininkai rekomenduoja sumažinti kavos vartojimą iki 1 – 2 puodelių per dieną.
Manoma, kad gausesnis kavos arba kitų kofeino turinčių produktų vartojimas nėštumo metu gali turėti ryšį su mažesniu kūdikio svoriu, intelekto sutrikimais. Tačiau tokia rizika padidėtų tik vartojant itin daug kavos.
Brazilijoje vykdytas didelis tyrimas parodė, kad nedidelį kiekį kavos nėštumo metu gerti saugu. Jis patvirtino, kad nėščiai moteriai išgėrus 1 – 2 puodelius kavos per dieną, nedaroma jokia įtaka vaisiaus vystymuisi, nėštumui, gimdymui ir vaiko raidai.
Mokslininkai siūlo pradėti gerti kavą įsidienojus
Daugelis iš mūsų neįsivaizduojame ryto be puodelio kavos. Tačiau ar žinome, kad iš tiesų kavą reikėtų gerti jau įsidienojus?
Miego metu mūsų organizme gaminasi hormonas kortizolis, kurio viena iš funkcijų – užtikrinti žvalumą. Tad, kai pabundame, kortizolis būna pasiekęs savo viršūnę ir turėtume jaustis žvalūs natūraliai. Jeigu kasryt vos praplėšę akis geriame kavą, išbalansuojame natūralius biologinius ciklus ir pripratiname organizmą negaminti reikalingo šio hormono kiekio.
Todėl būtų efektyviausia, jeigu ryte žvalumą palaikytume natūraliai, o kofeino poveikis padidintų mūsų budrumą įsidienojus. Tokiu atveju, reikėtų pradėti kavą gerti 10 – 12 val. Pavyzdžiui, dirbant biure, tokiu metu verta pasidaryti kavos pertraukėlę. Turint kokybišką kavos aparatą biure tai padaryti bus labai paprasta.
Jei įsidienojus išgersime kavos, vėl sustiprinsime budrumą, bus lengviau dirbti. Manoma, kad kofeino poveikis savo viršūnę pasiekia per 15 – 45 min. nuo kavos išgėrimo, o per 10 – 14 valandų visiškai išsisklaido. Rūkantiems žmonėms šis poveikis trunka trumpiau.
Netikite, kad kavą verta pradėti gerti praėjus kelioms valandoms nuo prabudimo? Taip atrodo, nes esate pratę daryti priešingai. Pabandykite porą savaičių laikytis naujo kavos gėrimo grafiko ir pamatysite pokyčius, jausitės žvalesni ir darbingesni!